Boşanma Avukatı » Boşanma Avukatı Fatih BUDAKOĞLU » 0553 390 0000
Boşanma Avukatı Tıkla Hemen Ara » 0553 390 0000

Nafaka Davası, boşanma davası süresince veya boşanma davası sonuçlandıktan sonra maddi sıkıntı yaşayacak veya yaşayan tarafın talep ettiğinde bağlanan ve karşı taraftan düzenli alacağı para ve miktarı için açtığı davadır. 3 farlı nafaka türü vardır. Talep edilen nafaka türüne göre şartların sağlanması durumunda, nafaka davası sonucunda, dava açan tarafın nafaka alınması mümkün olur.

Nafaka davası türleri

Nafaka türleri tedbir nafakası, yoksulluk nafakası ve iştirak nafakası olmak üzre 3’e ayrılır.

Tedbir nafakası, boşanma süreci içinde  ekonomik sıkıntı çeken tarafın ve genellikle de kadının haklı nedenlere dayanarak karşı taraftan talep ettiği nafaka türüdür.
Yoksulluk nafakası, evlilik boyunca belli bir gelire sahip olan tarafın ve genellikle de kadının, boşandıktan sonra yoksulluğa düşmemesi için haklı nedenlere dayanılarak karşı taraftan bağlanan nafaka türüdür. Bu nafakanın karşı taraftan alınabilmesi için nafaka talep eden tarafın kusurlu taraf olmaması gerekir.
İştirak nafakası ise boşanmanın gerçekleşmesinden sonra, varsa çocuğun velayetini alan tarafın, çocuğun bakımı için karşı taraftan talep edeceği maddi iştirak miktarıdır. İştirak nafakası için çocuğun velayetinin alınması yeterlidir.

Nafaka davası, Nafaka artırma, nafaka indirme, nafaka iptali

Nafaka artırma davaları, alınan nafakanın zaman içinde, günün hayat şartlarına göre ekonomik açıdan yetersiz kalması durumunda, haklı sebeplere dayanılarak açılabilmektedir. Türk Medeni Kanunu’nunda; “Tarafların mali durumlarının değişmesi veya hakkaniyetin gerektirdiği hallerde iradın artırılması veya azaltılmasına karar verilebilir.” düzenlemesi mevcuttur.
Nafaka indirme davaları, nafaka verenin hayat koşullarında zaman içinde oluşan maddi imkansızlıklara dayanılarak açılabilir.
Nafaka iptali davaları, nafaka alan tarafın nafakayı alabilmek için gösterdiği şart ve nedenlere, nafakayı veren tarafından bir aykırılık tespit edildiğinde açılabilmektedir. Örneğin nafaka alanın gelirlerinin artması, evlenmesi veya evlilik dışı yaşaması nafaka iptali davası için sebep teşkil eder.

Nafakanın ödenmemesi durumunda icra takibi ile karşı karşıya kalınabilir. Ödemenin yapılmaması ısrarında ise nafaka borçlusu hapis cezası ile karşılaşa bilir.

İkra Hukuk Bürosu olarak tedbir nafakası, yoksulluk nafakası, iştirak nafakası, nafaka artırma, nafaka indirme, nafaka iptali davalarınız titizlikle takip edilir ve kısa zamanda çözüme kavuşturulur.

Whatsappla