Tanıma tenfiz davaları yabancı ülke hukukuna göre alınmış kararların ülkemiz hukukuna göre değerlendirilmeleri konusundadır. Bir mahkeme kararı ancak verildiği ülke sınırları içerisinde hüküm ifade eder. Bu sebeple yabancı bir mahkeme kararının sahip olduğu kesin hükmün ülkemiz hukuku tarafından da kesin bir mahkeme hükmü olarak kabul edilmesine “tanıma” denir.

Tanıma tenfiz davaları

Bu tanıma sonucunda yabancı mahkemelerce verilmiş kararlar, ülkemizde ayrıca tenfize, yani kararın yeniden görüşülmesine ihtiyaç göstermeden doğrudan hüküm gerektirir. Örneğin, yurt dışında karara bağlanan boşanma ve nesebin reddi dava hükümleri, ülkemiz hukukunca tenfize gitmeden direkt olarak kabul görür. Yabancı mahkemelerce verilmiş karar, bir şeyin verilmesine, veya yapılıp yapılmamasına ilişkin ise bu kararın ülkemizde de uygulanması için tenfiz edilerek gerekli şartların yerine gelip gelmediği araştırılır. Tüm tenfiz davalarında bir tanıma talebi muhakkak vardır.

Tanıma ve tenfiz davaları titizlikle takip edilerek sonuçlandırılır

Uygulamada tanıma ve tenfiz davaları sıklıkla karıştırılmaktadır. Oysaki bu iki dava türünün bazı şartları ortak olmakla birlikte önemli farklılıkları vardır. Tenfiz davaları davacı ve davalının yurt içinde olması durumunda en fazla 1 ay içinde, taraflardan birinin yurt dışında olması durumunda ise tahmini olarak 12 ay sürebilir. İkra Hukuk Bürosu olarak tanıma ve tenfiz hukuku alanında müşterilerimize profesyonel hizmet vermekteyiz.

Whatsapp Ara Tıkla Ara