Velayet davaları için temel hareket noktası çocuğun menfaatlerinin korunarak maddi ve manevi ihtiyaçlarının karşılanacağı uygun bir ortamda yaşamasını sağlamaktır. Boşanma sonunda ayrılık gerçekleştiğinde hakim velayeti uygun gördüğü eşlerden birine verebilir. Ancak çocuğun menfaati gerektiriyorsa velayet sahibi değiştirilebilir ve hatta çocuğa vasi dahi atanabilir. Velayet davalarında çocuğun görüş ve istekleri bir uzman tarafından alınarak mahkemeye sunulur.

Velayet Davaları – Velayet Avukatı

Anne bakımına muhtaç 7 yaşına kadar olan çocukların velayeti cinsiyetlerine bakmaksızın genel olarak dava sonunda, eğer sağlık sorunları yoksa anneye bırakılmaktadır. Evlilik dışı olan çocukların velayeti, babası çocuğu kabul etse dahi anneye bırakılmaktadır. Anne evlenince velayet babaya geçmez. Velayet hakkı elinde olan taraf vefat ederse veya çocuk 18 yaşına gelirse velayet hakkı ortadan kalkar. Velayet sahibi eş çocuğu ayrıldığı eski eşine göstermezse velayeti kötüye kullanmış olur ve çocuğu görmekte sıkıntı yaşayan diğer eski eş mahkemeye başvurarak velayetin kendisine verilmesini talep edebilir.

Velayet davası ne kadar sürer?

Velayet davaları, taraflar ve çocuklar açısından manevi olarak çok zor süreçlerdir. Çocuğun geleceğini ilgilendirmesi açısından hakimler, velayet davalarında çok daha hassas davranmakta ve tarafların beyanlarını ayrıntılı şekilde incelemektedir. Velayet davaları sürecinin 1 seneye yakın olmasının sebebi çocuğun mağdur olmaması açısından mahkemenin somut delillere çok önem vermesidir. Bu delillerin toplanması ve mahkemeye sunulma süreci de süreyi artırmaktadır.

Avukat Fatih Budakoğlu, üç nesildir hukukçu bir ailede yetişmiş, velayet davaları konusunda deneyimli bir avukat olarak İstanbul Küçükyalı’ da hizmet vermeye devam etmektedir.

Boşanma Avukatı | Boşanma Avukatlığı

Çekmeköy Boşanma Avukatı, Esenler Boşanma Avukatı, Esenyurt Boşanma Avukatı, Eyüpsultan Boşanma Avukatı, Fatih Boşanma Avukatı, Gaziosmanpaşa Boşanma Avukatı, Güngören Boşanma Avukatı, Kağıthane Boşanma Avukatı, Kadıköy Boşanma Avukatı, Üsküdar Boşanma Avukatı, Beyoğlu Boşanma Avukatı, Ümraniye Boşanma Avukatı, Tuzla Boşanma Avukatı, Şişli Boşanma Avukatı, Maltepe Boşanma Avukatı, Kartal Boşanma Avukatı, Sultanbeyli Boşanma Avukatı, Sultangazi Boşanma Avukatı, Beykoz Boşanma Avukatı, Beylikdüzü Boşanma Avukatı, Zeytinburnu Boşanma Avukatı, Adalar Boşanma Avukatı, Pendik Boşanma Avukatı, Sancaktepe Boşanma Avukatı, Sarıyer Boşanma Avukatı,  Boşanma Avukatı, Ataşehir Boşanma Avukatı, Avcılar Boşanma Avukatı, Bağcılar Boşanma Avukatı, Bahçelievler Boşanma Avukatı, Bakırköy Boşanma Avukatı, Başakşehir Boşanma Avukatı, Bayrampaşa Boşanma Avukatı, Beşiktaş Boşanma Avukatı, Büyükçekmece Boşanma Avukatı, Çatalca Boşanma Avukatı, Küçükçekmece Boşanma Avukatı, Şile Boşanma Avukatı, Silivri Boşanma Avukatı.

Whatsapp Ara Tıkla Ara